
Ferenc pápa első miséje a trónra lépése után
A legújabb pápai választások után, a frissen megválasztott XIV. Leo pápa tartotta meg első miséjét a Vatikán Sixtus-kápolnájában. Az eseményre a pápát számos bíboros kísérte, akik közösen imádkoztak és énekeltek. A misére a világ minden tájáról érkezett hívek figyelmesen követték a szertartást, amelyre másnap került sor, miután a pápa személyazonossága a Szent Péter térre néző Vatikáni erkélyről lett hivatalosan bejelentve. Leo pápa a szertartás során latin, angol és olasz nyelven szólította meg a gyülekezetet, hangsúlyozva a hit hiányát és arra kérve a bíborosokat, hogy „hirdessék a jó híreket, hirdessék az Evangéliumot”. E megnyilatkozásai azt mutatták, hogy elkötelezett szándéka a katolikus egyház küldetésének megerősítése, különösen ott, ahol a hit meggyengült.
Ezek a szavak különösen időszerűek voltak a világ aktuális eseményei tükrében. Miközben a Vatikánban a katolikus közösség ünnepelte az új pápa beiktatását, Moszkvában Vladimir Putin vezette az éves győzelem napi ünnepségeket. Az orosz elnök 27 világvezetőt látott vendégül a Vörös Téren, ahol a második világháborús győzelem emlékére tartottak felvonulást. Vitaly Shevchenko, a BC Monitoring Oroszország szerkesztője, a győzelem napi látványosságot elemezte, kiemelve, hogy ez az esemény mennyire fontos az orosz nemzet számára.
A nemzetközi politikai színtéren Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke, a közelmúltban kifejtette, hogy a világkupának ösztönző hatása lehet Oroszország számára a háború befejezésére. Ez a megjegyzés újabb vitákat generálhat a globális sportesemények és a politikai konfliktusok közötti kapcsolatról, különösen a jelenlegi ukrán-orosz helyzetben.
Eközben Parisban a jó idő után egy hirtelen jött jégeső és zivatar sújtotta a várost, ami meglepte a lakosokat, akik az ünneplésre készültek. A német politikai életben is események zajlottak, miután Friedrich Merz nem kapta meg a szükséges szavazatokat a kancellári poszt betöltéséhez, így a várható következő külügyminiszter, aki már a háttérben készülődött, most új kihívásokkal nézhet szembe.
A katolikus egyházban jelentős változások is zajlanak. A hírek szerint Ferenc pápa a római Santa Maria Maggiore templomban lesz eltemetve, ezzel megszegve egy 100 éves hagyományt, amely szerint a pápák általában a Szent Péter Bazilikában nyernek örök nyughelyet. A BBC visszatekintett a pápai temetések történetére is, kezdve Pius XII-től Benedek XVI-ig, bemutatva a híres pápai búcsúztatók videóit a legutóbbi hatvan évből.
New Yorkban egy család megosztotta, hogy Ferenc pápa búcsúztatása számukra egy „egyszeri lehetőség” volt, amelyet sosem fognak elfelejteni. A pápa nyitott koporsóban fog feküdni a szombati temetéséig, ami a hívek számára lehetőséget ad arra, hogy leróják tiszteletüket. Az utolsó nyilvános megjelenése a húsvéti áldáskor történt a Vatikán Szent Péter terén, ami a keresztény naptár legfontosabb eseménye.
A világ más részein, különösen Ukrajnában, a harcok folytatódnak. Jelenleg nem világos, hogy Ukrajna elfogadta-e a tűzszünet feltételeit vagy már tárgyaltak-e a felek a harcok leállításáról. A BBC Verify újságírói, Olga Robinson és Christine Jeavans, a Mariupolban lefoglalt ingatlanokkal kapcsolatos nyomozásuk során új részletekhez jutottak. A hatóságok gyanítják, hogy a területen lévő fegyverkereskedő csoportok tesztelhették fegyvereiket, beleértve a gépkarabélyokat is.
Ezek az események és nyilatkozatok egyaránt hozzájárulnak a világ aktuális politikai és vallási tájának formálásához, és a következő hetekben valószínűleg továbbra is fontos témákként fognak megjelenni a nemzetközi hírekben.

