Hírek,  Itthon és világ

Vonatvezetői minimumkorhatár 18 évre csökkentve

Az Egyesült Királyságban jelentős változásokat terveznek a vasúti személyzet toborzása terén, miután a kormány bejelentette, hogy a vonatvezetők minimális életkorát 20-ról 18 évre csökkentik. E lépés célja, hogy orvosolják a vasúti ágazatot sújtó sofőrhiány problémáját, amely az utóbbi időszakban egyre súlyosabbá vált. A brit vasúti szolgáltatások gyakran szenvednek késésektől és lemondásoktól, mivel a vállalatok nehezen tudják pótolni a nyugdíjba vonuló sofőröket. Heidi Alexander közlekedési miniszter a változást „bátor lépésnek” nevezte, amely célja a vonatszolgáltatások javítása és ezzel együtt több ezer új munkahely megnyitása.

A vasúti szakszervezet, az Aslef, üdvözölte a döntést, hangsúlyozva, hogy ez új lehetőségeket teremt a friss iskolai vagy főiskolai végzettek számára. Az egyik fiatal vonatvezető, Charlie Eric Potts, aki 22 éves, elmondta a BBC-nek, hogy ő már 18 évesen szeretett volna pályázni, de várnia kellett, hogy elérje a szükséges kort. Charlie Nottinghamshire-ből származik, és apja is vonatvezető, aki mindig megosztotta vele a szakma iránti szenvedélyét. Charlie kifejtette, hogy ha 18 évesen pályázhatott volna, az nagyban megkönnyítette volna számára a pályafutása kezdetét. Úgy véli, a minimális életkor csökkentése lehetőséget ad a fiataloknak, akik képesek a feladatra, hogy belépjenek az iparágba, ezáltal pedig fiatalabb és sokszínűbb munkaerőt hozva létre.

A Vasúti Biztonsági és Szabványügyi Testület kutatásai szerint a 18 évesek biztonságosan képesek vonatot vezetni. Az Egyesült Királyságban több vasúti társaság is alkalmazza a „pihenőnapos munkavégzést”, amely során a sofőrök önkéntes alapon vállalnak extra műszakokat, hogy biztosítsák a menetrend szerinti szolgáltatásokat. Azonban, ha nem áll rendelkezésre elegendő önkéntes, vagy ha a sofőrök betegség miatt nem tudnak dolgozni, az utasok utazásaiban zavar keletkezhet. A Közlekedési Minisztérium adatai szerint a szolgáltatások előtti éjszaka lemondott járatok 87%-át a sofőrhiány okozza.

A brit vonatvezetők átlagos életkor 48 év, és a becslések szerint 2029-re a sofőrök 30%-a eléri a nyugdíjkorhatárt. Jelenleg a női vonatvezetők aránya kevesebb mint 9%, míg az etnikai kisebbségekből származó sofőrök aránya 12% alatt van. Elizabeth Kirby, egy 34 éves vonatvezető Lincolnshire-ből, szintén hangsúlyozta, hogy a szabályváltozás „csodálatos lehetőséget” kínál a fiatalok számára, mivel szélesíti a jelöltek körét, és több lehetőséget biztosít a vasúti iparban.

A vonatvezetők sztrájkjai a fizetések és a munkakörülmények miatt 2022 júliusa óta széleskörű vasúti zavarokat okoztak, egészen 2024 szeptemberéig, amikor végül sikerült megállapodni a szakszervezeti tagokkal a bérfejlesztésekről. A kormány és az Aslef nem erősítette meg, hogy a vonatvezetők átlagos fizetése mennyire emelkedik a tervezett bérnövekedések után. A Rail Delivery Group adatai szerint 2023-ban az átlagos éves fizetés 60,055 font volt, és a BBC számításai szerint ez 2024/25-re körülbelül 69,000 fontra emelkedhet.

A Közlekedési Minisztérium szerint a fizetések a különböző vasúti társaságoknál eltérőek, de általánosságban a teljesen képzett vonatvezetők évente 30,000 font körüli kezdőbérrel számolhatnak, amely fokozatosan növekszik a tapasztalatuk gyarapodásával. A vonatvezetővé válás képzése általában 1-2 évet vesz igénybe. A minisztérium úgy véli, hogy az új munkahelyek és gyakornoki lehetőségek 18 évesek számára már decemberben elérhetővé válhatnak.

A múlt évben a korábbi konzervatív kormány által végzett konzultáció a minimális életkor csökkentéséről „tömör támogatást” kapott az iparág szereplőitől. Alexander hangsúlyozta, hogy a munkaerőpiac fiatalítása és a gazdaság fellendítése érdekében elengedhetetlen, hogy a fiataloknak lehetőséget biztosítsanak a szakképzett és beteljesítő karrier kezdetére. Mick Whelan, az Aslef szakszervezet főtitkára kiemelte, hogy az iparág jelenleg elveszíti azokat a fiatalokat, akik vonatvezetők akarnak lenni, mivel nem várnak 20 éves korukig, hogy pályát válasszanak. A kormány hozzátette, hogy a minimális életkor csökkentését már több európai ország, például Franciaország, Németország, Hollandia és Svájc is megvalósította.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cx2w2prj470o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük