
Mikor csökkennek újra a kamatok?
A Bank of England legutóbbi ülése során, amely májusban zajlott, a kamatlábakat 4,5%-ról 4,25%-ra csökkentette, ami már a második ilyen lépés 2025-ben. Elemzők arra számítanak, hogy a Bank Monetáris Politikai Bizottsága az év hátralévő részében további csökkentéseket is bejelenthet. Az alapkamat változása közvetlen hatással van a jelzáloghitelek, hitelkártyák és megtakarítások kamatára, így milliók életére. A kamatláb azt mutatja meg, mennyit kell fizetni a pénz kölcsönzéséért, vagy mennyit lehet keresni a megtakarítások után. A Bank of England alapkamatát az határozza meg, hogy mennyit számít fel más bankoknak és hitelszövetkezeteknek a pénz kölcsönzésért, és ez befolyásolja, hogy milyen kamatot számítanak fel saját ügyfeleiknek, például a jelzáloghitelek esetében.
A Bank célja, hogy a brit inflációt – ami az árak időbeli növekedését jelenti – 2%-on tartsa. Amikor az infláció meghaladja ezt a célt, a Bank dönthet a kamatok emelése mellett, ami arra ösztönzi az embereket, hogy kevesebbet költsenek, így csökkentve a termékek és szolgáltatások iránti keresletet, ezáltal korlátozva az árak emelkedését. Miután az infláció elérte vagy megközelítette a kitűzött célt, a Bank dönthet a kamatok megtartása vagy csökkentése mellett, hogy ösztönözze a fogyasztást és a gazdasági növekedést. A kamatlábak jövőbeli alakulása nehezen megjósolható, még középtávon is. Az alapinflációs mutató, a fogyasztói árindex (CPI) 2025 márciusában 2,6%-on állt, ami enyhe csökkenés az előző hónaphoz képest. Bár ez messze van az októberben elért 11,1%-os csúcsértéktől, az infláció még mindig meghaladja a 2%-os célt.
A Bank nemcsak az inflációt, hanem a brit gazdaság általános állapotát is figyelembe veszi. Ezen kívül szoros figyelemmel kíséri a globális gazdaság teljesítményét, amelyet az Egyesült Államok által bevezetett széleskörű vámok okozta káosz is befolyásol. Andrew Bailey, a Bank of England kormányzója korábban kijelentette, hogy fokozatos és óvatos megközelítést alkalmaz a kamatok csökkentésében. Az Egyesült Államok vámjainak okozta bizonytalanság azonban azt jelentheti, hogy a brit kamatok a vártnál is alacsonyabb szintre csökkenhetnek, mivel a Bank arra törekszik, hogy támogassa a gazdaságot. Egyes elemzők úgy vélik, hogy a kamatlábak 3,5%-ra is csökkenhetnek.
A brit háztartások körülbelül egyharmadának van jelzáloghitele, a brit kormány angol lakhatási felmérése szerint. Körülbelül 600 ezer ingatlantulajdonos rendelkezik olyan jelzáloggal, amely a Bank of England kamatszintjét követi, így a legutóbbi alapkamat-változás azonnali hatással van a havi törlesztőrészleteikre. Jellemzően a havi törlesztőrészletek most 29 fonttal olcsóbbak. A jelzáloghitelek túlnyomó többsége azonban fix kamatozású megállapodás keretében működik, így az ő havi kifizetéseik nem érintettek azonnal a kamatláb változás által, de a jövőbeni megállapodásokra már hatással lehet. A jelzálogkamatok még mindig sokkal magasabbak, mint az elmúlt évtized nagy részében. Május 8-án a kétéves fix kamatozású jelzálog átlagos kamata 5,14% volt, míg az ötéves megállapodás esetén 5,08%. A kétéves nyomkövető kamat 5,15%-ot mutatott.
A hitelkártyák és banki kölcsönök kamataira is hatással van a Bank of England kamatlábainak alakulása. A hitelezők csökkenthetik saját kamatlábaikat, ha a Bank kamatcsökkentései miatt a kölcsönzési költségek alacsonyabbá válnak, de ez a folyamat általában lassan zajlik. A megtakarítások terén a Bank alapkamatának csökkenése a bankok által kínált hozamok csökkenését is jelenti. Jelenleg az átlagos kamat egy könnyen hozzáférhető megtakarítási számlán évente 3%. Bármilyen csökkentés különösen érintheti azokat, akik a megtakarításaik után járó kamatra támaszkodnak a jövedelmük kiegészítéseként. Az Egyesült Királyság az utóbbi években a G7 országcsoport egyik legmagasabb kamatlábával rendelkezett. Az euróövezet központi bankja, az Európai Központi Bank 2024 júniusában kezdte meg az alapkamat csökkentését, amely akkor 4% volt. Sorozatos csökkentések után a kamat jelenleg 2,25%. Az Egyesült Államok központi bankja, a Federal Reserve szintén három alkalommal csökkentette a kamatokat 2024 második felében, ám azóta a kamatokat változatlanul hagyta, legutóbb május 7-én, hivatkozva az Egyesült Államok vámjai által okozott bizonytalanságra. Andrew Bailey kijelentette, hogy nem formál véleményt a Brexit kapcsán, de a brit-európai kereskedelem poszt-Brexit hatásainak visszafordítása kedvező lenne.

