Gazdaság,  Hírek

A NASA megmentésére egy milliárdosra lenne szükség?

Jared Isaacman, a milliárdos üzletember, ambiciózus jövőképpel rendelkezik az emberiség számára. Az első űrmissziójára 2021-ben indult el, amely egy magánút volt, amelyért körülbelül 200 millió dollárt (160 millió fontot) fizetett. Célja, hogy az űrutazás ne csupán a 600 ember számára legyen elérhető, akik eddig ezt megtapasztalták, többségükben NASA szakemberek és gazdagok. „Azt akarjuk, hogy ez a szám 600 000 legyen,” mondta a sajtónak. Hozzátette: „Meggyőződtem arról, hogy az emberiség nagyszabású ambíciói között szerepel a több bolygós fajként való létezés… Azt hiszem, mindannyian egy olyan Star Wars, Star Trek világban szeretnénk élni, ahol az emberek beszállnak az űrhajóikba.”

Isaacman, aki 1,9 milliárd dolláros (1,46 milliárd font) vagyonát egy 1999-ben alapított banki feldolgozó céggel szerezte, a 2021-es űrmisszió során a SpaceX űrhajójának további három fős legénységét is támogatta, amelyet a repülés iránti régóta tartó szeretete és az űr iránti vonzalma motivált. Azóta további kalandokkal gazdagodott: tavaly a SpaceX fejlettebb kapszulájában utazott, és elvégezte az első kereskedelmi űrsétát. A küldetés során egy kísérleti űrruhát tesztelt, valamint egy új költségcsökkentő protokollt, amely lehetővé tette az űrhajó levegőzárja nélküli elhagyását és visszatérését. Isaacman ikonikus fényképe, amelyen a világ lábainál áll, jól mutatja, hogy nem csak egy playboy milliárdosról van szó, aki a Star Trek világát akarja megélni, hanem valaki, aki a jelenlegi technológia határait feszíti.

Nemrégiben azonban nagyobb figyelmet kapott, amikor Donald Trump decemberben őt jelölte a NASA új vezetőjének. A kérdés az, hogy miért választotta őt Trump, és mit kért tőle, különösen figyelembe véve, hogy az elnök Elon Muskot, a SpaceX tulajdonosát is kormányzati szerepre nevezte ki, hogy 2 trillió dollárt (1,6 trillió font) csökkentsen a szövetségi költségvetésből. A NASA vezetőjének kinevezése elnöki megbízás, de a szenátus megerősítése szükséges hozzá. Ha megerősítik, Isaacman kinevezése szélesebb kérdéseket is felvet az emberiség jövőjéről az űrben, tekintettel a tömegek számára tervezett űrutazási víziójára.

Ezek a fejlemények jelentős hatással lehetnek a NASA jövőjére, ha Isaacman szerepe arra ösztönzi a NASA-t, hogy még inkább a magánszektorra támaszkodjon. A NASA vezetői a múltban különböző háttérrel rendelkeztek: voltak közöttük korábbi űrhajósok, mint Bill Nelson, és kormányzati háttérrel rendelkező szakemberek, mint Michael Griffin. Azonban Isaacman, Musk és Jeff Bezos a régi rendet megkérdőjelező új milliárdosok hullámának részeként egyre inkább felgyorsítják az innovációt és drámaian csökkentik az emberi űrutazás költségeit.

Decemberi jelölésének napján Isaacman egy nyilatkozatot tett közzé az X platformon, amely bepillantást nyújtott víziójába. „Ez a második űrkor csak most kezdődik,” írta. „Elkerülhetetlenül virágzó űrgazdaság alakul ki – olyan, amely lehetőségeket teremt számtalan ember számára, hogy az űrben éljenek és dolgozzanak… A NASA-nál… egy olyan korszakot fogunk elindítani, ahol az emberiség valóban űrjáró civilizációvá válik.”

Trump elnöksége alatt először vált valósággá az űrhajósok Holdra küldése, mivel autorizálta a NASA Artemis programját, amely az embereket visszaküldi a Holdra. Ám azóta két tényező is valószínűleg megváltoztatta Trump gondolkodását: a NASA Space Launch System (SLS) rakétája késlekedett, és a költségek az egekbe szöktek; ezzel párhuzamosan Musk SpaceX és Bezos Blue Origin újrahasználható, alacsony költségű Holdrakéták fejlesztésébe kezdett.

A NASA SLS Holdrakétájának jövője körüli kérdések különösen sürgetőek: a NASA Ellenőrző Hivatal jelentése szerint a költségek 4,1 milliárd dollárra (3,3 milliárd fontra) rúgtak minden egyes indításnál. Ezzel szemben a SpaceX Starship rakétájának költsége körülbelül 100 millió dollár (80 millió font) indításonként, és Musk célja, hogy ezt a költséget 10 millió dollárra (8 millió fontra) csökkentse. A Blue Origin új Holdrakétája, a New Glenn, január elején teljesítette első tesztindítását, és költségét jelenleg körülbelül 68 millió dollárra (54,5 millió fontra) becsülik.

A két milliárdos közötti verseny várhatóan felgyorsítja az innovációt, és további költségcsökkentést eredményez. A Starship és a New Glenn olcsóbbak, mivel ellentétben az SLS-sel, újrahasználhatóak. Azonban a költségek közötti eltérés okai nem csupán a reusabilityben rejlenek. A NASA programjai nem profitérdekelt, míg a SpaceX profitra orientált, ami arra ösztönzi őket, hogy minimalizálják a költségeket.

A NASA költségvetése a Kongresszus ellenőrzése alatt áll, és bár Trump pártja irányítja a törvényhozási házakat, a NASA költségvetését felügyelő bizottságok tagjai olyan államokból származnak, ahol a NASA éves 25 milliárd dolláros (20 milliárd font) költségvetése munkahelyeket és iparágakat biztosít. Az elnökök függetlenül a pártállásuktól, mind a demokrata, mind a republikánus oldalon, elindították a NASA reformját, és a közeljövőben kiderül, hogy Isaacman és Trump milyen irányba terelik a NASA-t.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cn93797z2dpo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük