Hírek,  Tech és IT

A Wikipédia jogi úton támadja meg a hibás online biztonsági szabályokat

A Wikipédia jogi lépéseket tesz az új Online Safety Act szabályozásai ellen, amelyeket azzal indokol, hogy ezek potenciálisan veszélyeztetik önkéntes szerkesztőinek biztonságát, valamint a káros tartalmak eltávolítására vonatkozó képességüket. A Wikimedia Alapítvány, amely a Wikipédia mögött álló nonprofit szervezet, bírósági felülvizsgálatot kér a jogszabályok ellen, amelyek azt eredményezhetik, hogy a Wikipédia a legszigorúbb kötelezettségeknek van kitéve a törvény értelmében. Phil Bradley-Schmieg, az alapítvány vezető ügyvédje elmondta, hogy „sajnálatos, hogy most meg kell védenünk a Wikipédia önkéntes szerkesztőinek magánéletét és biztonságát a hiányosságokkal küzdő jogszabályokkal szemben.”

A brit kormány a BBC-nek nyilatkozva közölte, hogy elkötelezett az Online Safety Act végrehajtása mellett, de a folyamatban lévő jogi ügyekről nem tudnak kommentálni. Úgy vélik, hogy ez az első bírósági felülvizsgálat a új online biztonsági törvények ellen, bár csak azok egy szűk részét célozza meg. Szakértők szerint azonban ez nem biztos, hogy az utolsó lesz, mivel az Online Safety Act rendkívül széleskörű és összetett. Ben Packer, a Linklaters ügyvédi iroda partnere a BBC-nek elmondta, hogy a törvény elkerülhetetlenül hatással lesz az Egyesült Királyság állampolgárainak szólásszabadságára és más emberi jogaikra, így ahogy a szabályok egyre inkább életbe lépnek, várható, hogy további kihívások is érkeznek.

A törvény előírja az Ofcom szabályozó hatóságnak, hogy a platformokat több tényező, például a felhasználók száma és a kínált funkciók alapján kategorizálja. Azok a szolgáltatások, amelyeket „1. kategóriásnak” minősítenek, a legmagasabb szintű kötelezettségeket viselik magukon, hogy megvédjék felhasználóikat. Egyszerűen fogalmazva, a legvalószínűbb, hogy azok a weboldalak kerülnek a 1. kategóriába, amelyek lehetővé teszik, hogy milliók interakcióba lépjenek egymással és tartalmakat osszanak meg, valamint ajánló rendszerekkel rendelkeznek. E szabályok eredetileg a legnagyobb kockázattal bíró platformok célzására lettek kitalálva, de a Wikipédia aggálya, hogy a meghatározások olyan homályosak, hogy „jelentős kockázatot” jelenthet, hogy a Wikipédia is a 1. kategóriába kerül.

Ha ez megtörténne, az önkéntesek számára, akik cikkeket írnak és szerkesztenek, komoly következményekkel járhat, és a Wikimedia Alapítvány érvelése szerint ez a probléma túllépne a brit határokon is. Az alapítvány különösen kiemelte azokat a további kötelezettségeket, amelyek gyakorlatilag megkövetelhetik a felhasználók azonosításának ellenőrzését, ami potenciálisan veszélyezteti őket adatszivárgás, üldözés, zaklató perek vagy akár elnyomó rezsimek általi börtönbüntetés veszélyének teszi ki őket. Rebecca MacKinnon, a Wikimedia Alapítvány globális érdekképviseleti alelnöke hangsúlyozta, hogy „kényszerülnénk adatokat gyűjteni a hozzájárulóinkról, ami veszélyeztetné a magánéletüket és a biztonságukat, és ez azt jelentené, hogy az emberek kevésbé éreznék magukat biztonságban, mint hozzájárulók”.

A Wikimedia Alapítvány hangsúlyozza, hogy nem a törvény általános kihívására, vagy a 1. kategóriás szolgáltatásokra vonatkozó további kötelezettségek létezésére kíván hivatkozni, hanem a „Kategorizálási Szabályozások” egyes részeire, amelyek meghatározzák, hogy az Ofcom miként dönt arról, hogy mely weboldalaknak kell a legszigorúbb kötelezettségeket követniük. Az alapítvány érvelése szerint az aktuális definíciók kockázatot jelentenek nemcsak a Wikipédia, hanem olyan platformok számára is, amelyeknek szigorúbb szabályoknak kellene megfelelniük.

Az alapítvány önkéntesei már most is hatékonyan dolgoznak a káros tartalmak eltávolításán a platformról. A 2024-es southporti gyilkosságok után az önkéntesek éjjel-nappal dolgoztak, hogy megbízható és semleges információkat biztosítsanak. Ben Packer szerint az alapítványnak nehéz dolga lesz meggyőzni a bíróságot arról, hogy a belügyminiszter jogellenesen járt el a szabályozások megalkotásakor. Az Ofcom eddig még nem kategorizálta a szolgáltatásokat, de több weboldaltól, köztük a Wikipédiától is információt kért, és várja a válaszokat. Az Ofcom hivatalos nyilatkozatában megjegyezte, hogy figyelembe veszi a Wikimedia Alapítvány döntését a kategorizálási szabályozásokkal kapcsolatban.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c62j2gr8866o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük