Gazdaság,  Hírek

Amerika és Nagy-Britannia megállapodott az autók és fémek vámjainak csökkentéséről

Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság között nemrégiben létrejött megállapodás keretében az amerikai kormány beleegyezett abba, hogy csökkenti a brit autókra kivetett importvámokat, és bizonyos mennyiségű acél és alumínium vámmentes behozatalát is lehetővé teszi. Ez az új megállapodás a brit ipar számára némi könnyítést jelent a Donald Trump elnök által januárban bevezetett új vámok ellen. Ugyanakkor a legtöbb brit termékre továbbra is 10%-os vám vonatkozik. Bár a két ország vezetői jelentősnek értékelték a megállapodást, a szakértők úgy vélik, hogy az nem hozott érdemi változást a két ország közötti kereskedelmi viszonyokban, amelyek a Trump által bevezetett változások előtt álltak. A csütörtöki bejelentések nem tartalmaztak konkrét részleteket, és hivatalos megállapodás sem született.

Sir Keir Starmer, a Munkáspárt vezetője, a Jaguar Land Rover gyárában tett látogatása során a megállapodást „fantasztikus platformnak” nevezte. Kiemelte, hogy ez a történelmi megállapodás jót tesz a brit vállalkozásoknak és munkavállalóknak, hiszen több ezer brit munkahelyet véd meg a kulcsfontosságú iparágakban, úgymint az autógyártás és az acélipar. Trump a Fehér Házban „nagyszerű megállapodásnak” minősítette a dohogást, és elutasította azokat a kritikákat, amelyek szerint túlzásba viszi a megállapodás fontosságának hangsúlyozását. „Ez egy maximális megállapodás, amelyet még nagyobbá fogunk tenni” – mondta.

A két fél megállapodott abban, hogy az Egyesült Államok csökkenti az autókra kivetett vámot, amelyet Trump az előző hónapban 25%-ra emelt, 10%-ra 100 000 autó évente. Ez segíthet a luxusautó-gyártóknak, mint a Jaguar Land Rover és a Rolls Royce, de a jövőbeli növekedést korlátozhatja, mivel ez körülbelül annyit jelent, amennyit az Egyesült Királyság tavaly exportált. Jonathan Reynolds üzleti miniszter a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy az Egyesült Királyság napok választja el attól, hogy több ezer munkahelyet veszítsen az autógyártók körében, akik az amerikai vámok miatt nehéz helyzetbe kerültek. „Ez nagyon komoly helyzet volt” – mondta. „Ez azt jelentette volna, hogy emberek veszítik el a munkájukat, ha nem jön ez a áttörés.”

A Trump által korábban bevezetett 25%-os acél- és alumíniumvámokat is csökkentették, és a két ország megállapodott abban, hogy 13 000 tonna marhahúst importálhatnak egymástól, ami jelentős bővülést jelent az Egyesült Királyság számára, ahol korábban 20%-os vám terhelte a húsimportot, és maximum 1 000 tonnára korlátozták. Az Egyesült Államok szerint a megállapodás összességében 5 milliárd dolláros (3,8 milliárd font) „lehetőséget” teremt a kivitel számára, beleértve 700 millió dollárt etanolban és 250 millió dollárt egyéb mezőgazdasági termékekben.

Gareth Stace, az UK Steel igazgatója üdvözölte a megállapodást, mondván, hogy az „jelentős könnyítést” nyújt az acéliparnak. Más üzleti csoportok azonban óvatosabbak voltak. Duncan Edwards, a BritishAmerican Business vezérigazgatója, amely a két ország vállalatait képviseli és támogatja a szabadkereskedelmet, azt mondta: „Jobb, mint tegnap, de határozottan nem jobb, mint öt héttel ezelőtt.” A Munkáspárt tagjai dicsérték a megállapodást, míg az ellenzéki pártok további részleteket és parlamenti ellenőrzést kértek. Kemi Badenoch, a Konzervatív Párt vezetője kritikával illette a megállapodást, mondván, hogy az a brit vámok csökkentését jelenti, míg az Egyesült Államokban emelik azokat. „Ez nem egy történelmi megállapodás az Egyesült Államokkal” – mondta. „Cserben hagytak minket.”

A Liberális Demokraták szavazást követeltek a parlamentben a megállapodásról, mondván, hogy ha az MP-ket megfosztják a szavazati joguktól, az „teljes tiszteletlenséget” mutatna a közvélemény irányába. Sir Ed Davey hozzátette: „Bármilyen kereskedelmi megállapodás esetén – és különösen egy megbízhatatlan partnerrel, mint Donald Trump – a részletekben rejlik a lényeg. Egy dolog biztos, Trump kereskedelmi vámjai továbbra is sújtják a brit ipart, fenyegetve az emberek megélhetését az Egyesült Királyságban.”

Nigel Farage, a Reform UK vezetője a megállapodást „jobb irányú lépésnek” nevezte. A BBC-nek elmondta, hogy több részlet várható, de összességében üdvözlendő fejleménynek tartja. „A fontos dolog az, hogy cselekszünk, lépéseket teszünk” – állította. A két ország már Trump első elnöki ciklusa óta tárgyal egy kereskedelmi megállapodásról, és akkor közel álltak egy mini-megállapodás aláírásához. Az Egyesült Államok régóta a saját mezőgazdasági termelőinek és gyógyszeriparának kedvező változtatásokat sürgetett, amelyek politikailag elfogadhatatlanok voltak az Egyesült Királyság számára. Jelenleg nem világos, hogy mennyit haladtak ezek az ügyek. Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma szerint a megállapodás óriási győzelem az amerikai tenyésztők számára, de a szövetség, amely a mezőgazdasági kereskedelmi akadályokat figyeli, még mindig próbálja tisztázni a változásokkal kapcsolatos információkat. Az Egyesült Királyság azt ígérte, hogy nem enged a behozatalra vonatkozó élelmiszerbiztonsági normákból. Míg az Egyesült Királyság úgy tűnik, hogy bizonyos kötelezettségeket vállalt, a szakértők figyelmeztettek, hogy „a részletekben rejlik a lényeg.”

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp92r2kvk74o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük