
Aszteroida, amely az élet építőelemeit rejti, tudósok szerint
A Bennu néven ismert aszteroida szemcsés porában felfedezték az élet kémiai építőelemeit, derült ki egy új elemzésből. A NASA űrhajójának által gyűjtött minták gazdag ásványi anyag- és szerves vegyületkészletet tartalmaznak, beleértve az aminosavakat, amelyek a fehérjék építőelemei, valamint a nukleobázisokat is, amelyek a DNS alapvető összetevői. Ez nem jelenti azt, hogy valaha is élet volt Bennun, de alátámasztja azt az elméletet, miszerint az aszteroidák eljuttatták ezeket a létfontosságú összetevőket a Földre, amikor milliárd évvel ezelőtt becsapódtak bolygónkba. A tudósok úgy vélik, hogy ezek az összetevők más világokra is eljuthattak a Naprendszerünkben. Prof. Sara Russell, a londoni Természettudományi Múzeum kozmikus mineralógusa elmondta: „Amit megtudtunk, az elképesztő. Ez mesél a saját eredetünkről, és lehetővé teszi számunkra, hogy válaszoljunk ezekre a nagyon nagy kérdésekre, hogy hol kezdődött az élet. Ki ne szeretné tudni, hogyan indult el az élet?”
A felfedezéseket a Nature és a Nature Astronomy folyóiratokban publikálták. A Bennu egy részének begyűjtése a NASA eddigi legmerészebb küldetései közé tartozik. Az Osiris Rex nevű űrszonda egy robotkart bontott ki, hogy összegyűjtse a 500 méter széles égitest egy darabját, mielőtt egy kapszulába csomagolta, és 2023-ban visszahozta a Földre. Körülbelül 120 gramm fekete port gyűjtöttek össze, amit tudósok világszerte megosztottak egymással. Bár ez elsőre nem tűnik sok anyagnak, valójában igazi kincsesbányának bizonyult. Prof. Russell elmondta: „Minden egyes szemcsének új dolgot mond nekünk Bennuról.” Az Egyesült Királyságba körülbelül egy teáskanálnyi aszteroida mintát küldtek.
Az új kutatás kimutatta, hogy az égitest tele van nitrogén- és szénben gazdag vegyületekkel. Ezek közé tartozik a földi élet számára szükséges 20 aminosav közül 14, valamint a DNS négy gyűrűs molekulája – adenine, guanine, cytosine és thymine. A tanulmány emellett számos ásványi anyagot és sót is felfedezett, ami azt sugallja, hogy víz egykor jelen volt az aszteroidán. Az ammónia, amely fontos szerepet játszik a biokémiai reakciókban, szintén megtalálható volt a mintában. Néhány ilyen vegyületet már korábban is észleltek a Földre hullott űrkőzetekben, de másokat most fedeztek fel először. Prof. Russell kifejtette, hogy „egyszerűen hihetetlen, mennyire gazdag. Tele van olyan ásványokkal, amelyeket még soha nem láttunk meteoritokban, és olyan kombinációkkal, amiket szintén nem tapasztaltunk korábban. Nagyon izgalmas volt tanulmányozni.”
Ez a legújabb kutatás hozzájárul a növekvő bizonyítékokhoz, amelyek azt mutatják, hogy az aszteroidák vizet és szerves anyagot hoztak a Földre. Dr. Ashley King, a Természettudományi Múzeum munkatársa elmagyarázta, hogy „a korai Naprendszer valóban zűrzavaros volt, és milliók repültek olyan aszteroidák, mint Bennu.” Az elképzelés az, hogy ezek bombázták a fiatal Földet, beoltva bolygónkat olyan összetevőkkel, amelyekből az óceánok keletkeztek és lehetővé tették az élet megjelenését. De a Föld nem volt az egyetlen világ, amelyet űrkőzetek értek el. Az aszteroidák más bolygókkal is ütköztek. Dr. King hangsúlyozta: „A Föld egyedi, mivel eddig csak itt találtunk életet, de tudjuk, hogy az aszteroidák az egész Naprendszerben szállították ezeket az összetevőket, a szenet és a vizet.”
A tudósok jelenleg azon dolgoznak, hogy megértsék, ha a megfelelő körülmények adottak, miért található élet itt a Földön, és vajon találhatunk-e máshol is életet a Naprendszerünkben. Ez egy kulcskérdés, amelyet a tudósok továbbra is próbálnak megválaszolni. Még évtizedek állnak előttük a Bennuból hozott por kutatására, és számos felfedezésre váró terület van a kozmikus szomszédságunkban.

