
Az Egyesült Államok elveszíti tökéletes hitelminősítését a növekvő adósság árnyékában
Az Egyesült Államok elvesztette utolsó tökéletes hitelminősítését, miután a Moody’s, a jelentős hitelminősítő ügynökség aggodalmát fejezte ki a kormány adóssága visszafizetési képességével kapcsolatban. A Moody’s a hitelminősítést ‘AAA’-ról ‘Aa1’-re csökkentette, és megjegyezte, hogy az Egyesült Államok előző kormányai nem tudták megfordítani a növekvő hiányokat és kamatköltségeket. Az ‘AAA’ minősítés egy ország legmagasabb lehetséges hitelképességét jelöli, és azt mutatja, hogy az ország pénzügyi helyzete nagyon jó, valamint hogy erős képességgel rendelkezik adósságai visszafizetésére.
A Moody’s már 2023 elején figyelmeztetett arra, hogy az Egyesült Államok ‘AAA’ minősítése veszélyben van. A Fitch Ratings 2023-ban már csökkentette az Egyesült Államok hitelminősítését, míg a S&P Global Ratings erre 2011-ben került sor. A Moody’s az Egyesült Államok számára 1917 óta biztosította a tökéletes hitelminősítést, ami most a múlté. A cég nyilatkozata szerint a leminősítés azt tükrözi, hogy több mint egy évtized alatt a kormány adóssága és a kamatfizetések aránya olyan szintre emelkedett, amely jelentősen magasabb, mint a hasonlóan értékelt szuverén államok esetében.
A Fehér Ház reagált a leminősítésre, kijelentve, hogy „a Biden-kormányzat problémáinak megoldására összpontosítanak”, miközben bírálta a Moody’s-t is. „Ha a Moody’s-nak lenne bármiféle hitelessége,” mondta Kush Desai, a Fehér Ház szóvivője, „akkor nem maradtak volna néma tanúi az elmúlt négy év fiskális katasztrófájának.” A hitelminősítés csökkentése azt jelenti, hogy az országok nagyobb valószínűséggel mulasztják el szuverén adósságuk visszafizetését, és általában magasabb hitelköltségekkel szembesülnek. A Moody’s hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok „kivételes hitelerejét megőrzi, mint például mérete, ellenálló képessége, dinamizmusa, és a dollár folytatódó szerepe mint globális tartalékvaluta”.
A cég előrejelzése szerint a szövetségi adósság 2035-re a bruttó hazai termék (GDP) körülbelül 134%-ára nő, ami a tavalyi 98%-ról való emelkedést jelent. A GDP a gazdasági tevékenységek összességét méri, beleértve a vállalatok, kormányok és magánszemélyek aktivitását egy országban. A BBC megkereste az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumát, hogy kommentálják a leminősítést.
A hitelminősítés csökkentése azon a napon történt, amikor Donald Trump jelentős költségvetési törvényjavaslata akadályba ütközött a Kongresszusban. Trump úgynevezett „nagy, gyönyörű törvénye” nem kapta meg a szükséges támogatást a Házi Költségvetési Bizottságban, ahol néhány republikánus ellen szavazott. Az adatok szerint az Egyesült Államok gazdasága az év első három hónapjában zsugorodott, mivel a kormányzati kiadások csökkentek, míg az importok megugrottak, mivel a vállalatok siettek, hogy beszerezzék az árukat az országba a vámok előtt. A gazdaság éves szinten 0,3%-os ütemben csökkent, ami éles visszaesést jelentett a megelőző negyedév 2,4%-os növekedéséhez képest – közölte a Kereskedelmi Minisztérium.
A gazdasági helyzet és a hitelminősítés csökkentése egyaránt figyelmeztető jelzések az Egyesült Államok jövőbeli pénzügyi stabilitására nézve, és kérdések merülnek fel a politikai intézkedések hatékonyságáról is. A következő hónapok során a figyelem középpontjában a kormányzati intézkedések állnak, amelyek célja a gazdasági helyzet javítása és a költségvetési hiány csökkentése.

