Gazdaság,  Üzlet

Az Egyesült Királyságnak mindent meg kell tennie az EU-val való kereskedelem újjáépítéséért, állítja a bankvezér

Az Egyesült Királyság Bankjának kormányzója, Andrew Bailey, nemrégiben nyilatkozott arról, hogy az ország számára elengedhetetlen, hogy „újjáépítse” kereskedelmi kapcsolatait az Európai Unióval. A BBC-nek adott interjújában Bailey hangsúlyozta, hogy a Brexit utáni kereskedelmi viszonyok helyreállítása rendkívül fontos lenne a hosszú távú kereskedelem javítása érdekében. A kormány jelenleg tárgyalásokat folytat az EU-val, hogy újraértelmezze kereskedelmi és biztonsági kapcsolatát, különösen a hónap végén esedékes csúcsértekezlet előtt.

A legutóbbi megállapodás az Egyesült Államokkal új lehetőségeket teremtett az Egyesült Királyság számára, hogy állat-egészségügyi megállapodást kössön az EU-val. Ez magában foglalja a standardok összehangolását, amely lehetővé tenné a Brexit utáni adminisztratív terhek csökkentését az élelmiszer-, mezőgazdasági és halászati export terén. A közelmúltban aláírt brit-amerikai megállapodás értelmében a Fehér Ház beleegyezett abba, hogy csökkenti az importadókat a brit autók egy részére, valamint vámmentesen engedélyezi bizonyos acél- és alumíniumtermékek behozatalát az Egyesült Államokba. Ugyanakkor a legtöbb brit termékre 10%-os vámot továbbra is fenntartanak.

Bailey arra a kérdésre, hogy a szorosabb brit-európai kapcsolatok milyen hatással lennének a gazdaságra és az inflációra, elmondta, hogy „jótékony hatással lenne” a kereskedelemre, mivel az EU az Egyesült Királyság legfontosabb kereskedelmi partnere. A kormányzó kiemelte, hogy rendkívül fontos, hogy minden lehetséges lépést megtegyenek annak érdekében, hogy a Brexit körüli döntések ne károsítsák a hosszú távú kereskedelmi lehetőségeket. „Remélem, hogy ezt lehetőségként tudjuk felhasználni a kapcsolataink újjáépítésére” – mondta Bailey.

A kormányzó hozzátette, hogy az Egyesült Királyság globális megállapodásai példát mutathatnak más országok számára is. „Ez azt bizonyítja, hogy a kereskedelmi megállapodások fontosak. Kereskedelmi megállapodásokat lehet kötni, és a kereskedelem lényeges” – jelentette ki. Bailey azt is megjegyezte, hogy bár a kereskedelmi táj a jövő szempontjából néha kilátástalannak tűnik, mégis reméli, hogy ezeket a megállapodásokat felhasználva újraépíthetik a világ kereskedelmi rendszerét.

Bár az Egyesült Államokkal kötött megállapodás gazdaságilag viszonylag kicsi, egyes szektorok számára mégis jelentőséggel bír. Az Egyesült Királyság Bankja a közelmúltban másodszor csökkentette az alapkamatot az év folyamán, mivel az infláció lassulása állt a döntés mögött. Az Egyesült Királyságban az infláció ugyan csökkent, de még mindig meghaladja a Bank által kitűzött 2%-os célt. Az alapkamat, amelyet a Bank of England határoz meg, közvetlen hatással van a jelzálog-, kölcsön- és megtakarítási kamatokra, amelyek milliók számára fontosak.

Összességében elmondható, hogy Andrew Bailey megnyilatkozásai világosan mutatják, hogy az Egyesült Királyság gazdasági stratégiája és kereskedelmi kapcsolatai az EU-val és más országokkal kiemelt figyelmet kapnak a következő időszakban. A Brexit utáni időszak kihívásai ellenére a kormány célja, hogy a kereskedelmi viszonyokat erősítse, és új lehetőségeket teremtsen az Egyesült Királyság számára a globális piacon. A közelgő csúcsértekezlet és a tárgyalások az EU-val kulcsfontosságúak lehetnek a jövőbeli kereskedelmi kapcsolatok szempontjából, és nagy várakozások övezik az ebből fakadó lehetőségeket.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cr7zr4gnknxo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük