Hírek,  Itthon és világ

Fokozódnak a Hamasz-ellenes tiltakozások Dél-Gázában

A déli Gázában a palesztinok már harmadik napja vonulnak utcára, hogy tiltakozzanak a Hamasz ellen. A közösségi médiában közzétett videók tanúsága szerint több száz demonstráló követeli a háború befejezését és a fegyveres csoport eltávolítását a területről. A tömegben többször is elhangzott a „Menjetek el! Menjetek el! Menjetek el! Az összes Hamasz, el!” felszólítás. A Hamasz ellen való kiállás Gázában rendkívül veszélyes lehet, hiszen a keddi nap folyamán újságíróknak szóló fenyegetések terjedtek el a WhatsApp csoportokban, amelyek megtiltották, hogy bármilyen „negatív hírt” publikáljanak, ami esetleg rontaná a helyiek morálját.

A tiltakozásokat fiatalok indították hétfőn, és az élelemért közösségi konyhákhoz tartó emberek is csatlakoztak hozzájuk, akik még mindig edényeiket tartották a kezükben. A demonstrálók a Hamasz vezetését célozták meg dühükkel, miután szárnyra kapott egy interjú Sami Abu Zuhri, a Hamasz egyik magas rangú tisztségviselőjével, amelyet egy podcastban adtak elő, ahol arról beszélt, hogy a háború Izraellel „örök” lesz, és hogy „újraépítjük a házakat, és minden egyes mártírért tucatnyi gyermeket fogunk nemzeni”. A Khan Younis-i tiltakozásokról készült felvételeken fiatal férfiak bírálják a Hamaszt, mondván, hogy a csoport „dollárokért árulja el a vérüket… A Hamasz tagjainak tudniuk kell, hogy Gáza népe ki fogja ásni a sírjukat”.

Az utóbbi hónapokban a Hamasz ellen irányuló megmozdulások és tiltakozások észak-Gázában egyre gyakoribbá váltak, de az aktivisták szerint a csoport jelenléte a déli területeken továbbra is erős, és sikeresen elnyomta a nyilvános elégedetlenséget eddig. A nemzetközi újságírókat, köztük a BBC munkatársait is, Izrael blokkolja a Gázában történő tudósításból, így a Hamasz ellenes hangulat távolról nehezen értékelhető. Izrael hétfőtől kezdve napi légicsapásokat hajt végre Khan Younis ellen, miután a hadsereg az év során egyik legnagyobb evakuálási parancsát adta ki, arra kérve a keleti városrész lakóit, hogy azonnal induljanak a part menti al-Mawasi területén található táborok felé.

A demonstrációk egyik kezdeményezője, akit Alaa néven említünk, névtelenséget kért a Hamasztól való megtorlás miatt. Elmondta, hogy az emberek már nem törődnek a Hamasz által tett kísérletekkel, hogy elnyomják a hangjukat, mert szó szerint éhen halnak, evakuálás alatt állnak, és a bombázások következtében szenvednek. Alaa, aki észak-Gázából származik, elmondta, hogy a háború 19 hónapja alatt körülbelül húsz alkalommal kellett költözködnie, és nem tudta megengedni magának, hogy sátrat vásároljon. Korábban már börtönbe is került, mert részt vett a Hamasz ellenes tüntetéseken 2019-ben. Hangsúlyozta, hogy a Hamasznak el kellene távoznia, és hogy a „rezisztencia” nem a Hamaszszal kezdődött el. „Még ha a Hamasz eltűnik is, más arcok fognak megjelenni, amelyek ellenállnak az izraeli megszállásnak. De ez a jelenlegi politika mindannyiunk számára drága árat fog jelenteni, beleértve Palesztinát is” – tette hozzá.

A gázai közvélemény kritikája a Hamasz irányába jelentős kockázatokkal jár. Márciusban egy 22 éves fiatalembert, Oday a-Rubait elraboltak és megöltek, miután részt vett az anti-Hamasz demonstrációkon Gázavárosban. Számos más esetben is jelentettek bántalmazásokat, lövéseket, vagy akár haláleseteket, amelyek a csoport nyilvános ellenállásához kapcsolódtak. Alaa elmondta, hogy amikor a demonstrációjuk a Nasser kórház közelébe ért, egy férfi megpróbálta megakadályozni őket, hogy folytassák. „Volt egy férfi, aki ki akarta húzni a fegyverét, de a barátja megállította. Nem tehettek semmit, mert túlságosan sokan voltunk” – nyilatkozta.

Moumen al-Natour, ügyvéd, volt politikai fogoly és a „Mi élni akarunk” anti-Hamasz mozgalom társalapítója azt mondta: „A költözés fáradtsága, az erőfeszítések és az ezzel járó költségek az embereket a Hamasz ellen való lázadásra sarkallják, akik nem hajlandók megadni magukat és átadni a fegyvereiket”. Az Egyesült Nemzetek Szervezete szerint május 15. óta több mint 57 000 ember került el a harcok és az evakuálási parancsok következtében Dél-Gázában. A Hamasz által működtetett egészségügyi minisztérium szerint Gázában több mint 53 000 ember vesztette életét a háború kezdete óta, közülük 82-en az elmúlt 24 órában. Izrael katonai kampányt indított a Hamasz megsemmisítésére, miután a csoport 2023. október 7-én végrehajtott határokon átnyúló támadásában körülbelül 1200 ember halt meg és 251 másik embert vittek el túszként Gázába. A háború iránti támogatás Izraelben csökken, és az utóbbi napokban néhány politikai és katonai vezető is bírálta a konfliktust. Az ENSZ ügynöksége szerint az izraeli földi műveletek és az evakuálási parancsok miatt a kórházak működésképtelenné váltak, vagy elérhetetlenné váltak. Izrael vasárnap beleegyezett, hogy „alapvető élelmiszermennyiséget” enged be Gázába, ahol globális szakértők figyelmeztetnek a közelgő éhínségre. Niveen nevű kisbabát Jordániába evakuálták orvosi kezelésre, de most visszavitték Gázába. E döntés hátterében az áll, hogy tavaly diákok vettek részt demonstrációkon és tiltakozásokon.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cyvmmr154v2o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük