
Indiában áradás sújtja a technológiai központot az esőzések után
Bengaluru, India déli részén, amelyet gyakran India Szilícium-völgyének is neveznek, súlyos esőzések következtében víz alatt áll. A hatóságok figyelmeztettek, hogy kedden további esőzések várhatóak a monszun előtti időszakban, mivel ciklonális képződmények alakultak ki az Andamán-tengeren. A hétfői esőzések következtében három ember, köztük egy 12 éves fiú életét vesztette. Bengaluru, amely számos globális technológiai vállalat otthona, a súlyos áradások miatt arra kérte munkavállalóit, hogy dolgozzanak otthonról. A város különböző részein hétfőn 100 mm eső hullott, ami rekordszámnak számít azóta, hogy 2011-ben hasonló mennyiségű csapadékot mértek. A helyi meteorológiai hivatal igazgatója, CS Patil elmondta, hogy ez „ritka” jelenségnek számít Bengaluru esetében.
A hatalmas esőzések nemcsak súlyos vízelvezetési problémákat okoztak, hanem a napi életet is megzavarták. Az IT szektor egyik jelentős folyosóján, ahol sok technológiai vállalat található, egy szoftvercég, az i-Zed falainak egy része hétfő reggel összeomlott, ami egy 35 éves nő halálát okozta. Videók tanúsága szerint az emberek térdig érő vízben gázoltak, miközben több autó is víz alatt állt az utcákon. Egyes városrészekben házakba is befolyt a víz. A hatóságok tájékoztatása szerint a városi önkormányzat 210 árvízveszélyes területet azonosított, ahol folyamatosan dolgoznak a helyzet orvoslásán. DK Shivakumar, Karnataka állam miniszterelnök-helyettese a sajtónak elmondta, hogy a bengalúri lakosoknak nincs okuk az aggodalomra. Ugyanakkor a közösségi médiában sok kritikát kaptak a hivatalos szervek, mivel sokan panaszkodtak a város leromló infrastruktúrájára és a víz alá került utcaképekre. Egy felhasználó megjegyezte, hogy „nincs más város, amely annyi félelmet és tehetetlenséget keltene az esős időszak alatt, mint Bengaluru”.
Annu Itty, aki nyolc éve él a városban, a BBC-nek elmondta, hogy az infrastruktúra különösen sérülékeny a monszunok idején. „Ironikus módon éppen a legújabb fejlesztésű területek – amelyek a virágzó technológiai szektornak adnak otthont – szenvednek a legrosszabbul az áradásoktól” – mondta. Itty, aki közpolitikai területen dolgozik, kiemelte, hogy a „koherens városi tervezés hiánya, amely tiszteletben tartja a környezeti határokat”, valamint a kormányzati felelősségvállalás hiánya miatt a bengalúri lakosoknak kell szembenézniük a következményekkel. Karnataka, amelynek Bengaluru a fővárosa, jelenleg a Kongresszus párt irányítása alatt áll. Az ellenzéki Bharatiya Janata Párt (BJP) a helyi kormányt vádolja, hogy nem tudta kezelni az esőzésekkel kapcsolatos problémákat, annak ellenére, hogy milliárdokat költöttek az infrastruktúrára. A BJP sürgette tízmilliárd rúpiának (117 millió dollár, 87,5 millió font) az azonnali kiutalását a segélyezési műveletekhez. A helyi kormány azonban védekezett, mondván, hogy ezek régóta fennálló problémák.
Shivakumar hozzátette, hogy „a ma tapasztalt problémák nem újkeletűek, évek óta figyelmen kívül hagyták őket, különböző kormányzatok és adminisztrációk alatt”. Az áradások az utóbbi években visszatérő jelenséggé váltak Bengaluru területén. A szakértők részben a városi tavak és mocsarak gyors beépítését, valamint a gyenge várostervezést okolják a válságért. Ananda Rao, az Információtechnológiai Szövetség (AIT) elnöke, amely több mint 450 szoftvercéget képvisel, a BBC-nek elmondta, hogy az ilyen gyakori áradások „kényelmetlenséget és problémákat” okoznak a vállalkozások számára. „Bengaluru jelentős adóbevételeket termel – mind egyéni, mind ingatlanadó szinten. Ebből az befektetésből nincs megtérülés” – mondta, felszólítva a helyi kormányt, hogy dolgozzon a város infrastruktúrájának hosszú távú megoldásain.
