Otthon,  Tech

Robotporszívók, amelyek locsolhatják a virágokat vagy játszhatnak a cicával

A tudósok új megközelítéssel próbálják kihasználni a robotporszívók potenciálját, mivel úgy vélik, hogy ezek a gépek jelenleg túl sok időt töltenek tétlenül. A Bathi Egyetem kutatói az elmúlt időszakban megfigyelték, hogy a háztartási robotok, különösen a porszívók átlagosan napi kevesebb mint két órát dolgoznak, pedig különféle módosításokkal sokkal hatékonyabban is használhatók lennének. Az elképzeléseik bizonyítására egy Roomba robotporszívót reprogramoztak, hogy különböző feladatokat végezzen el, és számos további lehetőséget is felvázoltak, például azt, hogy a robot játszhat a macskákkal vagy öntözheti a növényeket.

Yoshiaki Shiokawa, a kutatás szerzője szerint a háztartási robotokat gyakran egyetlen feladatra korlátozottnak tekintik, pedig erőteljes érvek szólnak amellett, hogy ezek a gépek sokkal többre képesek, mint amit jelenleg felhasználnak. A globális háztartási robotok piaca 2023-ban 10,3 milliárd dollárra (7,7 milliárd font) volt értékelve, és várhatóan 2028-ra 24,5 milliárd dollárra nő, ami azt jelzi, hogy ezek a készülékek egyre gyakrabban jelennek meg az otthonokban.

Sokan, akik láttak már robotporszívót működés közben, talán kételkednek abban, hogy ezek az ötletek megvalósíthatók, hiszen a jelenlegi gépek néha nehezen boldogulnak a szőnyegekkel vagy a cipőfűzőkkel, miközben az alapfunkciójukat látják el. Azonban a Bathi Egyetem és a kanadai Calgary Egyetem tudósai arra törekednek, hogy bizonyítsák, a porszívók és hasonló készülékek viszonylag egyszerűen reprogramozhatók és módosíthatók. Tanulmányuk során 100 olyan funkciót azonosítottak, amelyet a robotok elméletileg egyszerű beállításokkal képesek lennének ellátni.

A tudósok végül a Roomba robotporszívót négy különböző feladat elvégzésére programozták át. Az általuk javasolt további feladatok között szerepelt egy olyan robot is, amely a bevásárlást el tudná vinni az autóból a konyháig. Shiokawa, aki a Bathi Egyetem számítástechnikai tanszékén doktori hallgatóként dolgozik, elmondta, hogy a projekt bebizonyította, hogy „minimalista beállítások után a Roomba több szerepet is betölthet a háztartásban”. A tudós sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a robotok a nap nagy részében tétlenül állnak. Hozzátette, hogy néhány új feladat ellátása bizonyos fejlesztéseket igényel, amelyek valószínűleg nem állnak rendelkezésre a legtöbb porszívó tulajdonos otthonában, például egy kocsi, egy sisak és egy robotkar.

Ennek ellenére Shiokawa hangsúlyozta, hogy az embereknek többet kellene elvárniuk a robotjaiktól. „Ki kellene terjesztenünk a robotok hasznosságát az elsődleges feladataikon túl, azzal, hogy programozzuk őket az otthonunkban való navigálásra, hogy különféle további funkciókat láthassanak el” – mondta. A tanulmány társszerzője, Dr. Adwait Sharma is egyetértett ezzel, rámutatva, hogy a készülék „tétlen ideje” egyedi lehetőségeket kínál arra, hogy megfeleljen a „rugalmas robotok és integrált rendszerek” iránti növekvő igénynek, amelyek zökkenőmentesen illeszkedhetnek mindennapi életünkbe.

Ez a kutatás új irányt mutat a háztartási robotok jövőjében, és lehetőséget teremt arra, hogy a technológia még inkább megkönnyítse az emberek életét. Az otthoni robotok nem csupán takarításra szolgáló eszközök lehetnek, hanem multifunkcionális segítők, amelyek képesek a mindennapi feladatok széles spektrumának ellátására. A tudósok által javasolt új megoldások révén a robotok egyre hasznosabbá válhatnak, és ezzel párhuzamosan egy újfajta megközelítést kínálnak a háztartási technológia jövőjéhez.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c5yrzyzke8do

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük