Hírek,  Itthon és világ

Xi és Putyin kapcsolata: barátság, de nem túl szoros

Xi Jinping, Kína elnöke és orosz hivatali kollégája, Vlagyimir Putyin, a barátságos együttműködés látszatát keltik, amikor a moszkvai Győzelem napi felvonuláson közösen vonulnak fel. Xi a jobboldalon állt Putyin mellett, ami a szoros szövetség jele. A felvonulás előtt Xi „törhetetlen” kötelékről beszélt Oroszország és Kína között, és hangsúlyozta, hogy a két ország „acélbarátok” legyenek. Ez Xi tizenegyedik látogatása Oroszországban elnöki kinevezése óta, és a két vezető eddig több mint 40 alkalommal találkozott. Putyin már bejelentette, hogy ősszel Kínába látogat, és a két vezető a múltban még egy ritka, nyilvános ölelést is megosztott. Azonban a kapcsolatuk mögött több rejtett aspektus is felfedezhető.

Mathieu Boulegue, az Európai Politikai Elemző Központ munkatársa megjegyezte, hogy a két vezető közötti barátság látszata erős, azonban a valóságban a kapcsolatuk bonyolultabb. „A két férfi közötti kapcsolatok sokszor patriotikus együttműködéseket és szimbolikus megnyilvánulásokat mutatnak, de valójában a versenyt is magukban hordozzák” – mondta Boulegue. A szimbolika és a teljesítmény sokszor eltereli a figyelmet a lényegesebb tartalomról. Xi elnök számára fontos, hogy egyensúlyozzon a barátság és a globális politikai helyzet között. Oroszország fontos partner Kína számára, de Putyin Ukrajna inváziója miatt sok ország szemében nemkívánatos figura lett. Pekingnek óvatosnak kell lennie, hogy barátsága Moszkvával ne szigetelje el más potenciális partnereit, különösen, mivel Kína éppen gazdasági háborút vív az Egyesült Államokkal.

A közelmúltban Kína diplomáciai erőfeszítései serkentették a kapcsolatokat Európával. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és António Costa, az Európai Tanács elnöke üdvözlő üzeneteket váltottak Xi elnökkel és Li Qiang miniszterelnökkel, hogy megünnepeljék a kétoldalú kapcsolatok 50. évfordulóját. Azonban a lehetséges partnerség legnagyobb akadálya Kína szoros kapcsolata Moszkvával és annak gazdasági támogatása Oroszország számára. Kína nem ítélte el „öreg barátját” a háború miatt, sőt, a „válság” befejezésére szólít fel. Ha Xi túl közel áll Putyinhoz, az feszültségeket okozhat Európával, amely barátságra vágyik.

Xi számára azonban van egy fontos üzenet is. Trump első próbálkozásai az ukrajnai háború befejezésére Putyinnal való szoros barátságát hangoztatták, ami arra késztette az elemzőket, hogy megkérdőjelezzék, Washington próbálja-e megosztani Moszkvát és Pekinget. Xi világossá akarja tenni Trump számára, hogy ez nem lehetséges. „Együtt meg kell akadályoznunk minden olyan tervet, amely veszélyezteti vagy aláássa baráti és bizalmi kötelékeinket” – írta egy aláírt cikkben orosz médiának. A két vezető egyetértett abban is, hogy Trump „Aranykupola” rakétavédelmi tervei „mélyen destabilizálóak”, és érvelt az űr militarizálása ellen. Mindkét vezető szeretné bemutatni a saját alternatív világképüket, szemben az Egyesült Államok dominanciájával.

Fontos azonban megjegyezni, hogy míg Kína egy szuperhatalom, Oroszország hatalma jelentősen csökkent. A háború Ukrajnában meggyengítette Oroszország gazdaságát és csökkentette haderejét. A nyugati szankciók Moszkvát sokkal inkább Pekingre utalták gazdasági túlélés szempontjából. Boulegue megjegyezte, hogy „Oroszországnak sokkal nagyobb szüksége van Kínára, mint fordítva”. Moszkvának „el kell viselnie” ezt a helyzetet. Putyin talán közel áll barátjához a tankok felvonulása közben, és együttműködhetnek, amikor szükség van egymásra. Azonban a bátor kijelentések, mosolyok, kézfogások és néhány ölelés mögött feszültségek és nézeteltérések forrásai rejlenek, amelyek a jövőben felszínre kerülhetnek.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c753ng233nvo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük