Gazdaság,  Hírek

Britanniáé a költség, hogy részt vehessen az EU védelmi programjaiban

A brit kormány kész arra, hogy anyagi támogatást nyújtson a brit vállalatoknak, hogy hozzáférhessenek az EU védelmi kiadási programjaihoz, amelyek értéke akár több száz milliárd font is lehet. John Healey védelmi miniszter a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy „készek vagyunk megfizetni a magunk részét, de szeretnénk beleszólni a programokba, miközben megőrizzük a brit szellemi tulajdont és exportlehetőségeket.” Healey ígérete szerint a Ukrajnának nyújtott támogatás háromnegyedét brit vállalatokkal fogják költeni. Az EU Bizottság tisztviselői arra figyelmeztetnek, hogy a brit vállalatokat kizárhatják a védelmi beszerzési programokból, hacsak nem „fizetnek a részvételért”.

Ahogy a második világháború végét jelző VE Nap 80. évfordulójának képei és hangjai elhalványulnak, a világ gondolatai a jövő potenciális konfliktusaira terelődnek. Orosz agresszió a keleti fronton és az Egyesült Államok csökkentett biztonsági garanciái mind arra ösztönzik az országokat, hogy fókuszáljanak Európa katonai szükségleteire. A 2023 márciusában Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke bejelentette, hogy akár 800 milliárd eurót (680 milliárd fontot) kívánnak összegyűjteni az európai védelem megerősítése és Ukrajna támogatása érdekében.

A brit vállalatok sürgősen szeretnének részesedni ebben a költekezésben, különösen a védelmi óriás, a BAE Systems, amely az alkalmazottak számát növelve és átalakulások révén igyekszik felkészülni a megnövekedett igényekre. A BBC ritka lehetőséget kapott arra, hogy betekintést nyerjen a BAE Systems tüzérségi gyárába Washingtonban, Tyne és Wear megyében, ahol naponta több ezer 155 milliméteres lövedéket gyártanak, amelyek iránt óriási kereslet mutatkozik az orosz invázióval szembeni ukrán ellenállásban. A gyár immár 24 órás üzemmódban működik, és új beszállítói láncok kiépítése révén, amelyek a robbanóanyagokat és propellenseket helyben, az Egyesült Királyságban szerzik be, a BAE tervei szerint a termelést a következő öt évben 16-szorosára tudják emelni.

Steve Cardew, a BAE lőszergyártási vezetője kifejtette, hogy „nagyon világos, hogy hosszú időn keresztül szükség lesz a készletek feltöltésére és újratermelésére.” A gyár új gépeket épít Washingtonban, valamint egy új töltőüzemet Dél-Walesben, hogy növelje a lőszerek gyártási kapacitását. Cardew hozzátette: „Alapvetően a gyártási kapacitás növeléséről van szó, valamint arról, hogy a beszállítói láncunkat ellenállóbbá tegyük, hogy a robbanóanyagok és propellensek helyben, az Egyesült Királyságban származzanak, ahol nagyobb kontrollunk van felette.”

A BAE az elmúlt öt évben 15 ezer új munkatársat alkalmazott és további 1 milliárd fontot fektetett be az Egyesült Királyságban. John Healey úgy véli, hogy az Ukrajnában szerzett tapasztalatok kedvező hatással lesznek a brit gazdaságra. „Reagálnunk kell egy bizonytalan világra, de ezzel együtt fellendítjük a brit üzleteket” – mondta. A kormány már bejelentette, hogy a védelmi kiadásokat 2027-re a GDP 2,3%-ról 2,5%-ra kívánja emelni, a nemzetközi segélyezési költségvetésből átcsoportosított 6 milliárd fontból.

Néhány védelmi szakértő azonban arra figyelmeztet, hogy valószínű, hogy a pénz nagy része alapinfrastruktúrára fog elmenni, nem új fegyverekre. Matthew Saville, a Royal United Service Institute katonai tudományok igazgatója szerint „az első kihívás, amellyel szembesülnek, az, hogy több prioritás van, mint amennyi pénz valójában rendelkezésre áll.” Saville szerint először azokat a hiányosságokat kell pótolni, amelyek a védelemben vannak, és javítani a alapokat, ami több kiadást jelent a kiképzésre és toborzásra, valamint a nagyobb infrastruktúrára és szálláshelyekre, mielőtt a harckocsik, repülőgépek és egyéb járművek beszerzésén gondolkodhatnának.

A háború tanulságai közé tartozik a harctér változó természete is. A drónok rendkívül hatékonnyá váltak, és Ukrajna jelenleg Európa legnagyobb dróngyártója. A BAE vezetői azonban gyorsan rámutatnak, hogy számos akvizíció révén ők a második legnagyobb dróngyártóvá váltak. Európa legnagyobb védelmi vállalataként a BAE jól helyezkedik el, hogy kihasználja Európa újra-felfegyverkezésének lehetőségeit. A BAE részvényeinek ára a 2022-es orosz invázió óta megtriplázódott. A háborúk rendkívül költségesek, mind emberi, mind pénzügyi értelemben. A brit kormány adóssága a második világháború végére a GDP 250%-ára nőtt. Azonban, ha védelmi kiadásokra van szükség, a brit kormány úgy véli, hogy az érintett részvétel előnyei megérik a befektetést.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp3q50p7820o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük