
Az utcák tisztasága soha nem volt ilyen tragikus
A közelmúltban a Wales-i utcák tisztaságával kapcsolatos felmérések aggasztó eredményekre vezettek, amelyek szerint a szemétlerakás már egy „válsághelyzetet” idézett elő. A Keep Wales Tidy nevű jótékonysági szervezet szerint a probléma hátterében a gyorséttermek és italcsomagolások tömeges növekedése áll, valamint a helyi önkormányzatok utcatisztítási költségvetéseinek megszorítása. Az önkormányzatok a BBC híradójának elmondták, hogy „küzdenek” a költségvetés fenntartásával, mivel egyre növekvő kiadásokkal kell szembenézniük más területeken, például a szociális ellátásban. A walesi kormány munkálkodik azon, hogy együttműködjön a helyi hatóságokkal és más érintettekkel, hogy „több tiszta és gondozott területet” biztosítson.
A Keep Wales Tidy éves jelentése megállapította, hogy a legrosszabb utcatisztasági eredmények születtek a jótékonysági szervezet felméréseinek 17 éves történetében. A Keep Britain Tidy szintén figyelmeztetett, hogy ez az egész országot érintő probléma, és Angliában „csak egy kis része” a helyszíneknek mentes a szemetetől. A 2022-ben „szeméttel kapcsolatos vészhelyzetet” hirdető Keep Scotland Beautiful is jelezte, hogy a szemét mennyisége továbbra is növekszik. Walesben a legrosszabb helyzetet a városokban tapasztalták, ahol a városi területek több mint 35%-a „elfogadhatatlan” szintű szennyezettséggel küzdött. A legrosszabbul teljesítő utcák között 286%-os növekedést mutattak a „D” kategóriába sorolt utcák száma.
A leggyakoribb szemetet a dohányzással kapcsolatos hulladékok és az élelmiszer- és italcsomagolások tették ki. Cardiffban, ahol az önkormányzat évente több mint 7 millió fontot költ utcatisztításra, a legrosszabbul teljesítő „D” kategóriás utcák a város legszegényebb negyedeiben találhatóak, mint például Ely, Roath, Grangetown és Splott. Malcolm Davies, a Splottban élő lakos elmondta, hogy a környéken a szemét mennyisége „egyszerűen rémálom”. „Én az utolsó házban lakom, és bármi, amit csak eldobnak, megérkezik hozzánk – gyümölcs héjak, csomagolópapírok fújnak be a kertünkbe” – mondta. „Mi a saját kukáinkba gyűjtjük a szemetet, hogy rendben tartsuk a kertet – de már túl öreg vagyok ahhoz, hogy folyamatosan szemetet szedjek.”
A szemétlerakás másik problémát is jelent, mondta, hozzátéve, hogy szeretné, ha kamerákat szerelnének fel a bűncselekmények elrettentésére. „Már mindent láttunk – ágyakat, kanapékat, szekrényeket – mindent” – tette hozzá Davies. „Nem túl szép, ha látogatókat fogadunk, és csak a szemetet látják.” A szintén Splottban élő Lynne Thomas, aki havi önkéntes szemétszedő akciókat szervez, elmondta, hogy a szemét nagy része abból adódik, hogy az emberek helytelenül teszik ki a kukáikat. „A sirályok okosak lettek – ha bármilyen élelmiszer van a zsákokban, másodpercek alatt ott vannak – szétszedik és szétszórják az utcákon” – mondta. „Ha mindenki a megfelelő edényeket és zsákokat használja, az egy lépés a tisztább utcák felé.”
Thomas azt is megemlítette, hogy a helyzet szomorú. „Őszintén szólva, szívszorító lehet – ez komolyan befolyásolja az emberek mentális egészségét. Azok az emberek, akik egész életüket itt töltötték, most azt mondják nekem, hogy zavarja őket a sok szemét az utcákon.” Kiemelte, hogy fontos, hogy az emberek „proaktívan segítsenek egymásnak” azzal, hogy részt vesznek a szemétszedő akciókban, és jelentik a kidobott hulladékokat az önkormányzatnak.
A légkör szennyezése, amelyet illegális szemétlerakásnak neveznek, szintén problémát jelent a területen. Gareth Davies, a Keep Wales Tidy munkatársa, egy nagy szeméthalmot említve, amely egy árokban található a lakótelep és egy főút között, elmondta, hogy „ez nyilvánvalóan illegális szemétlerakás, ami látszólag háztartási hulladékot tartalmaz.” „Gyakran nem a helyi lakosok végzik a szemétlerakást, hanem más közösségekben dobják le a szemetet” – tette hozzá. „Ez hatalmas hatással van a közérzetre – a mentális egészségre, amikor nap mint nap látod a szemetet, ahogy bemész és kimész a telepről. De ott van a meleg napok szaga, a patkányok, amelyek befészkelnek a kertedbe, sőt, még a házba is bejönnek.”
A cardiffi önkormányzati képviselő, Norma Mackie, aki a hulladékkal foglalkozik, elmondta, hogy „a szemét, függetlenül attól, hogy a földre dobják vagy autóból hajítják ki, néhány önző ember okoz.” „Ha a szemetet eldobók használnák a közterületeken elhelyezett kukákat, vagy hazavinnék a szemetet az útjuk során, akkor a jelenleg e problémára költött pénzt más szolgáltatásokra lehetne fordítani” – mondta. „Már mondtam, és újra mondom – az embereknek felelősséget kell vállalniuk a cselekedeteikért.”
A walesi önkormányzatok összesen több mint 64 millió fontot költöttek utcatisztításra 2023-24 között. A népszerű tengerparti üdülőhelyen, Barry Islanden a szemét kezelése „ipari feladat” – mondta a Vale of Glamorgan önkormányzat vezetője, Lis Burnett. Az önkormányzat évente több mint 250 tonna szemetet gyűjt össze Barry strandjain, ami körülbelül 800,000 fontba kerül. „A szükséges pénz megtalálása a szemétkezelési szolgáltatások nyújtásához igazi nehézséget jelent – mindannyian küzdünk ezzel” – mondta Burnett, aki a Walesi Helyi Kormányzat Szövetség (WLGA) képviseletében is dolgozik. Figyelmeztetett, hogy a fokozott finanszírozási igények az oktatás és a szociális ellátás terén más költségvetéseket is megszorítanak. „Ez hatalmas probléma minden egyes helyi hatóság számára Walesben” – tette hozzá.
A WLGA és a Keep Wales Tidy is sürgette a walesi kormányt, hogy haladjon előre a csomagolásgyártók kötelező hozzájárulásának bevezetésével a szemét eltakarításának költségeihez. Egy régóta várt betéti visszaváltási rendszer a palackok és dobozok számára szintén késlekedik, mivel a walesi kormány és az Egyesült Királyság kormánya között nézeteltérések alakultak ki a színes üveg bevonásának döntése miatt. Owen Derbyshire, a Keep Wales Tidy ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a walesi kormány „fontos lépéseket tes

