Zelenszkij szerint Oroszország időt nyer a tűzszüneti tárgyalások akadályozásával
Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke, éles bírálatot fogalmazott meg Oroszország politikájával kapcsolatban, miután Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke bejelentette, hogy előrelépés történt a tűzszüneti tárgyalások során, amelyeket Vlagyimir Putinnal folytatott telefonbeszélgetése során. Zelenszkij hangsúlyozta, hogy Oroszország „időt próbál vásárolni”, hogy folytathassa a háborút Ukrajnában, és figyelmeztetett arra, hogy ha Moszkva továbbra is irreális feltételeket támaszt, valamint aláássa a tárgyalások előrehaladását, akkor szigorú következményekkel kell számolnia. Az ukrán vezető közösségi oldalán tette közzé ezeket a megjegyzéseket, ahol azt is kijelentette, hogy Kijev készen áll a tárgyalásokra.
A hétfői események során Trump külön telefonbeszélgetést folytatott Zelenszkijjel és Putinnal is, és bejelentette, hogy az orosz-ukrán tűzszüneti tárgyalások „azonnal” megkezdődnek. Miközben Putyin arról beszélt, hogy kész dolgozni egy „memorandumban” egy lehetséges jövőbeli békeegyezményről, nem reagált a harcok 30 napos leállítására vonatkozó felhívásokra. A keddi napon Maria Zakharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője azt mondta, hogy Kijevnek kell „döntéseket hoznia”, és reagálnia a javasolt békememorandumra. Ugyanakkor a Kreml leszerelte a tárgyalásokkal kapcsolatos optimizmust, Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerint „nincsenek határidők, és nem is lehetnek”.
Zelenszkij ezután új diplomáciai offenzívát indított, hogy támogassa Ukrajna ügyét a nyugati szövetségesek körében. Egy telefonbeszélgetést követően a finn elnökkel Zelenszkij azt írta a közösségi médiában, hogy Ukrajna a partnereivel együtt dolgozik, hogy a Moszkvára gyakorolt nyomás „kényszerítse a ruszkikat a viselkedésük megváltoztatására”. Ez a lépés összhangban állt az Európai Unió és az Egyesült Királyság legújabb szankciós intézkedéseivel Oroszország ellen. Az EU bejelentette, hogy közel 200 új olajszállító hajót helyezett feketelistára Oroszország „árnyékflottájában”, és figyelmeztetett, hogy „szigorúbb válaszra” számíthat, ha Moszkva nem fogadja el a tűzszünetet Ukrajnában. Az Egyesült Királyság további 18 tanker ellen hozott szankciókat, amelyek célja az orosz katonai beszállítók, energiaexport és pénzügyi intézmények korlátozása.
Ezek az intézkedések egy olyan drónrohamot követtek, amelyet Ukrajna hivatalosai a legnagyobb mértékű támadásnak neveztek a teljes körű invázió kezdete óta. Hétfőn Trump azt jelezte, hogy nem támogatja az újabb szankciókat Oroszország ellen, mondván, hogy ezek akadályozhatják a legutóbbi előrelépéseket. A harcok továbbra is hevesen folytak a frontvonal mentén, Ukrajna 177 összecsapásról számolt be, és több mint 1000 orosz áldozatról tett említést mindössze 24 óra alatt.
Boris Pistorius német védelmi miniszter a keddi EU-miniszteri találkozó előtt kijelentette, hogy Oroszország folyamatos támadásai „hangosabbak, mint a szavak, amelyeket olyan régóta hallottunk”. Hozzátette, hogy „Putyin egyértelműen időt próbál nyerni, és sajnos azt kell mondanunk, hogy nem igazán érdekli a béke”. Putyin eddig elutasította az Egyesült Államok és Ukrajna közös, 30 napos tűzszünetre vonatkozó javaslatát, és a múlt héten visszautasította Zelenszkij meghívását, hogy Isztambulban találkozzanak. Trump felajánlotta, hogy részt vesz a találkozón, ha Putyin is ott lesz, de az orosz vezető ezt a lehetőséget is elvetette.
A Kreml korábban már bejelentett ideiglenes tűzszüneteket, például május 8. és 11. között, hogy egybeessen Oroszország második világháborús győzelmi ünnepségeivel. Kijev azonban visszautasította a részvételt, hivatkozva a bizalmatlanságra, és azonnali, tartós harcállapot leállítást követelt. Az előző húsvéti időszakban bevezetett 30 órás tűzszünet ugyan rövid időre enyhítette a harcokat, de mindkét fél egymást vádolta meg a megsértésekkel, amelyek száma több százra rúgott. Az orosz-ukrán háború 2022 februárjában kezdődött, amikor Moszkva teljes körű inváziót indított Ukrajna ellen, és azóta a helyzet egyre feszültebbé vált.

