Hírek,  Itthon és világ

A Just Stop Oil mozgalom eltűnt a színről, de a harc most a mélyben folytatódik

A Just Stop Oil (JSO) aktivistái ismét aktiválják magukat, felkészülve a következő demonstrációjukra, amely szombaton a központi Londonban kerül megrendezésre. Az évek során a JSO a klímaváltozás elleni küzdelem egyik legmegosztóbb szervezetévé vált, amely gyakran használja a figyelemfelkeltő akciókat, legyen szó levesek dobálásáról, festékfröcskölésről vagy utak blokkolásáról. Az aktivisták körében már most is nagy várakozással tekintenek a szombati eseményre, amely azonban eltér a korábbi megmozdulásoktól. Ezúttal nem titok, hogy tömeges felvonulásra készülnek, és a várakozások szerint nem lesz olyan mértékű zavargás, mint az eddigi demonstrációik során.

A JSO vezetői bejelentették, hogy ez lesz az utolsó demonstrációjuk, azzal az indoklással, hogy elérték céljaikat: a kormány most már a klímaváltozás ellenőrzésére vonatkozó politikájukban belefoglalja a kérdést, miszerint nem adnak ki új olaj- és gázbányászati engedélyeket. Az aktivisták azonban a háttérben elismerik, hogy az új, szigorú rendőrségi intézkedések megnehezítik a hasonló akciók lebonyolítását, mivel a rendőrségnek jelentős hatalmat adtak a zavargások megfékezésére.

Sarah Lunnon, a JSO egyik alapítója szerint a szombati esemény egy „örömteli ünneplés” lesz. Az aktivisták sikereit hangsúlyozza, és úgy véli, hogy sokan, akik eddig szenvedtek a JSO akcióitól, most örömmel nézik, ahogy a szervezet visszavonul. Az utóbbi években a JSO protestjei sok autóst, művészetkedvelőt és sport- vagy színházlátogatót késztettek bosszúságra, mivel ezek gyakran közlekedési fennakadásokat okoztak. A rendőrség is megkönnyebbült, mivel a JSO demonstrációi óriási költségeket generáltak, az idei évben például közel 20 millió fontot emésztettek fel a londoni rendőrség költségvetéséből.

A JSO feloszlása azonban komoly kérdéseket vet fel a jövőbeli klímaaktivizmusról az Egyesült Királyságban. Vajon ez a lépés valóban a zűrzavaros klímaakciók végét jelenti, vagy inkább új, még turbulensebb formákat eredményez? Az aktivisták, akik eddig a nyilvános felelősségvállalásra építettek, most kénytelenek lehetnek titkos, akár illegális módszerekhez folyamodni, hogy elérjék céljaikat.

Egyre többen vélik, hogy a klímaaktivizmus jövője a hagyományos, felelős megmozdulásokon túlmutat. Egy új csoport, a Shut the System (STS), már elindult ezen az úton, és különböző illegális akciókat hajtott végre pénzügyi és biztosító cégek irodáinál. Az aktivisták úgy vélik, hogy a jogi környezet megváltozása miatt nem maradt más lehetőségük, mint a radikálisabb módszerek alkalmazása. Ezen új formák közé tartozik a Citizen’s Arrest Network (CAN) is, amely megpróbálja visszafordítani a jogi szabályozás irányát, és a környezetszennyező cégek vezetőit vonja felelősségre.

A JSO tevékenységei közben a közvélemény egyre inkább megosztottá vált. Míg sokan támogatják a klímaváltozás elleni harcot, a JSO módszereit sokan elítélik. Egy 2023-as YouGov felmérés szerint csupán a megkérdezettek 17%-a látja kedvezően a csoportot. A kutatások alapján a közvélemény továbbra is elkötelezett a klímaváltozás elleni fellépés mellett, de a JSO akciói miatt sokan elfordultak tőlük. A jövő klímaaktivizmusának kulcsa abban rejlik, hogy hogyan tudják a szervezetek elérni a társadalom szélesebb rétegeit anélkül, hogy a nyílt konfliktusok és a megosztottság irányába terelnék a közbeszédet.

Ahogy a civil aktivizmus fejlődik, úgy a JSO példája is figyelmeztető jel lehet arra, hogy a klímaváltozás elleni küzdelem során a módszerek és a közvélemény kapcsolata kulcsfontosságú. A jövőbeli akcióknak nemcsak a figyelmet kell felkelteniük, hanem a társadalom támogatását is meg kell nyerniük ahhoz, hogy valódi változásokat érjenek el. A JSO feloszlásával egy új fejezet kezdődik a klímaaktivizmus történetében, amelyben a szervezeteknek át kell gondolniuk stratégiáikat, és olyan módszereket kell találniuk, amelyek összhangban állnak a közvélemény elvárásaival.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cz6denxzweeo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük