Hírek,  Itthon és világ

A Just Stop Oil mozgalom eltűnt a színről – most még titkosabb módszerekkel folytatják harcukat

A Just Stop Oil (JSO) aktivistái ismét aktiválják magukat, előkerülnek a jól ismert narancssárga mellények, plakátok és hangosbeszélők. Az elmúlt három év során, amely alatt szószórással, kukoricakeményítő festékkel és utak blokkolásával próbálták felhívni a figyelmet a klímaváltozásra, a csoport az Egyesült Királyság legmegvetettebb kampányoló szervezetévé vált. Szombaton több száz aktivista várható a központi Londonban, azonban ez az esemény nagyon eltér a korábbiaktól. Először is, a találkozó létezése nem titok, és másodszor, valószínűleg elkerülik a tömeges zűrzavart, amely korábban jellemezte akcióikat. A JSO hivatalosan bejelentette, hogy ez lesz az utolsó demonstrációjuk, és „felakasztják a fényvisszaverő mellényeket”, befejezve ezzel a polgári engedetlenség kampányát.

A csoport vezetői úgy érzik, hogy megnyerték a csatájukat, mivel a követelésük, miszerint ne legyen új olaj- és gázlicenc, most már a kormány politikájának részét képezi. Azonban a JSO tagjai magánbeszélgetésekben elismerik, hogy a zűrzavart okozó tüntetések szigorú rendőri intézkedései miatt szinte lehetetlenné vált a működésük. Sarah Lunnon, a JSO egyik alapítója, a szombati gyűlést „örömteli ünneplésnek” nevezi, hangsúlyozva, hogy hihetetlen dolgokat vittek véghez együtt, és megbíztak egymásban.

A csoport nem az egyetlen, aki ünnepel. Sok közlekedő, akiket a JSO akciói miatt késleltettek, a neves festmények megsértése miatt felháborodott művészetkedvelők, valamint a sportrajongók és színházlátogatók, akik eseményeik során zűrzavart tapasztaltak, szintén örömmel fogadják a JSO távozását. A rendőrség is megkönnyebbül, hiszen a JSO tüntetéseinek biztosítása több ezer órányi rendőri munkát igényelt, és milliókba került. A Met Police 2023-ban közölte, hogy a csoport akciói közel 20 millió fontba kerültek.

A JSO megszűnése azonban nagy kérdéseket vet fel. Vajon ez tényleg a zűrzavart okozó klímaaktivizmus végének a jele az Egyesült Királyságban, vagy a föld alá kényszerült csoportok új, még zűrzavarosabb akciókat indíthatnak? A JSO tevékenységei során a csoport kis csoportokból álló elkötelezett aktivistákat alkalmazott, akik célzott akciókat hajtottak végre a lehető legnagyobb zűrzavar vagy közfelháborodás kiváltására. Azonban szigorú belső szabályok vonatkoztak rájuk; az akcióknak erőszakmenteseknek kellett lenniük, és az aktivistáknak felelősségre kellett vonniuk magukat, meg kellett várniuk a letartóztatást.

A rendőrség, amely a közvélemény felháborodása és a barátságtalan médiatudósítások hatására új hatalmi jogköröket követelt, 2022-ben a rendőrségi törvények módosításával új jogi kereteket állított fel. A „szándékosan vagy gondatlanul közszolgáltatás zavarása” bűncselekménnyé vált, és különböző, lazán meghatározott cselekedetek, mint például „súlyos zavar, súlyos kellemetlenség vagy súlyos kényszer” most már komoly bűncselekménynek számítottak. Az új törvények miatt a hatóságok még akár a zűrzavart okozó cselekedetek tervezése miatt is súlyos börtönbüntetést róhattak ki.

Az elmúlt években a JSO mellett más csoportok is megjelentek, akik más megközelítéseket alkalmaztak. A „Shut the System” (STS) nevű csoport például számos bűncselekményt követett el pénzügyi és biztosítótársaságok irodáin, míg mások a gyakorlatilag elérhetetlen jogi keretek miatt a föld alá kényszerültek. Az aktivisták úgy vélik, hogy a hagyományos formák már nem működnek, mivel a jogi változások miatt a felelősségre vonás és a büntetés elkerülhetetlen következményekkel jár.

Bár sokan úgy vélik, hogy a JSO tevékenységei ellenállásra ösztönöztek, a közvélemény átalakulása és a politikai válaszok megváltozása azt mutatja, hogy a klímaaktivizmusnak új utakat kell keresnie. A jövőben a klímakampányoknak a közvélemény támogatását kell megszerezniük, elkerülve a JSO példájához hasonló elitista megközelítéseket, amelyek elidegenítették a közönséget. Az új csoportok célja, hogy a közösségi szintű problémákra fókuszálva nyerjék meg az embereket, és politikai támogatást építsenek ki, így a klímaváltozás elleni küzdelem valóban a közönség ügye maradhasson.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cz6denxzweeo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük