Skip to content

Budoku Magazin

Szórakozás, hírek és kultúra

  • Kezdőlap
  • Itthon és világ
  • Tech és IT
  • Toggle search form
Körbehajózta a gigantikus A74 antarktiszi jéghegyet egy német kutatóhajó

Körbehajózta a gigantikus A74 antarktiszi jéghegyet egy német kutatóhajó

Posted on 2021.03.15.2021.06.07. By admin Nincs hozzászólás a(z) Körbehajózta a gigantikus A74 antarktiszi jéghegyet egy német kutatóhajó bejegyzéshez

Körbehajózta az Antarktisz egy selfjegéről leszakadt gigantikus A74 antarktiszi jéghegyet a Polarstern német kutatóhajó – számolt be róla a BBC hírportálja.

A hajó a hétvégén kerülte meg az 1290 négyzetkilométeres fagyott tömböt. Útja alatt át kellett navigálnia a szűk csatornán, mely a két hete leszakadt jéghegyet a Brunt-selfjégtől (a partról a tengerbe nyúló jégtömeg) elválasztja.

Ekkora tömb utoljára 1971-ben tört le

Az európai Unió Sentinel-2 nevű, Föld körül keringő műholdjának sikerült felvételt készítenie a hajóról a művelet közben. A bremerhaveni Alfred Wegener Intézet (AWI) által működtetett jégtörő kutatóhajó a közelben dolgozott egy tervezett expedíción, ezért nem hagyták ki a kedvező alkalmat, és a véletlen adta lehetőséget kutatásra használták ki.

A Déli-sarkvidéknek erről a szakaszáról ekkora tömb utoljára 1971-ben tört le. Ez azt jelenti, hogy a fedetlen tengerfenék és a fölötte tornyosuló víztömeget most úgy éri a napfény, a szél és a hőmérséklet ingadozása, ahogy 50 éve nem fordult elő.

A Polarstern olyan csatornán hajózott keresztül, amely egyes helyeken 500 méternél is keskenyebb volt. Mintákat akartak venni, mielőtt visszafordíthatatlan változások következnének be. “Fotókat és videókat készítenék a tengerfenékről, hogy lássam az élővilágát” – magyarázta Huw Griffith, a brit antarktiszi projekt (BAS) tudósa.

Rendes körülmények között a BAS végezte volna a mintavételt a hétvégén, mivel a bázisuk csak 23 kilométerre fekszik a letörés helyétől. A Halley nevű kutatóállomás azonban jelenleg zárva tart. Részben a világjárvány miatt folyik nagyon kevés kutatás a Déli-sarkvidéken, másrészt a kutatók várják, mi történik a Brunt-selfjéggel a letörések után. Az A74 ugyanis csak az egyike az előre láthatóan leszakadó két jéghegynek. Ha a második is letörik, az még közelebb lesz a Halley-hez. (MTI)

Itthon és világ

Bejegyzés navigáció

Previous Post: Tippek az egészséges életmódhoz
Next Post: Egy hasznos gyomnövény: a Tribulus Terrestris avagy a királydinnye

Érdemes ezt is elolvasni

  • babakocsi
    Mire szolgál a futó babakocsi Itthon és világ
  • Online is megtekinthetők a Kik akciók Itthon és világ
  • Felgyújtották a klubot, most három évet kaptak Itthon és világ
  • zenetanulás gyerekkorban
    Miért tanuljon zenét a gyerek? Itthon és világ
  • csótány
    Minden, amit a csótányokról tudni kell Itthon és világ
  • Traktorok felhasználása a mezőgazdaságban Itthon és világ

Vélemény, hozzászólás? Kilépés a válaszból

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Copyright © 2022 Budoku Magazin.

Powered by PressBook News WordPress theme